logo-hamrah-macan

لنز خش دار بر کیفیت عکس تاثیر دارد؟ و راه از بین بردن خش لنز دوربین گوشی چیست؟

scratched-lens-on-photo-quality

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد، آیا لنز خش دار دوربین گوشی بر کیفیت عکس تاثیر داره؟ تصمیم گرفتیم این سوال را مورد تست و بررسی قرار بدهیم.

اکثر تلفن های هوشمند پیشرفته فعلی دارای چند دوربین هستند که به طور معمول شامل یک دوربین فوق عریض و یک دوربین تله در کنار ماژول اصلی زاویه دید گسترده، هستند. برخی دستگاه ها از لنز ماکرو نیز بهره می برند. علاوه بر این ، بیشتر  لنز دوربین ها شامل انواع حسگرها هستند؛ به عنوان مثال، سنسور tof برای اندازه گیری عمق و فاصله، سنسورهای رنگ و همچنین یک فلاش LED. برای محافظت از همه این قطعات نوری و الکترونیکی نسبتاً شکننده در برابر آلودگی، ضربه و یا هوا، کل لایه های دوربین معمولاً توسط یک پوشش محافظ ساخته شده از یاقوت کبود یا شیشه محافظت می شوند.

این کاور باید از ماژول های دوربین پشت آن در برابر ضربه محافظت کند؛ بنابراین باید محکم، بادوام و تمیز باشد. از طرف دیگر، به منظور نازک نگه داشتن دستگاه و بهینه سازی انتقال نور به لنزهای دوربین، باید بسیار نازک باشد. ممکن است این قطعه شیشه بسیار ناچیز به نظر برسد، اما در صورت بهینه نشدن یا آسیب دیدن می تواند تأثیر مهمی بر کیفیت تصویر دوربین داشته باشد.

حتی …

محکم ترین پوشش محافظ شیشه ای می تواند در نهایت در استفاده روزانه خراشیده شود. برای فهمیدن اینکه میزان تأثیر پوشش دوربین آسیب دیده بر روی کیفیت تصویر دقیقاً چقدر است، آزمایشی توسط سایت معتبر DXOMARK انجام شده، این سایت آزمایش خود را با استفاده از دو گوشی با مدل دوربین های یکسان، که یکی دارای خراش است و دیگری سالم، انجام داده است. یکی دارای پوشش دوربین در شرایط عالی ، دیگری به صورت عمدی برای این آزمون توسط متخصصان خراشیده شده است. میزان خسارت وارد شده به مورد آخر را می توانید در تصویر بالای این مقاله مشاهده کنید. ↑

برای این مقایسه همان آزمایشات کیفیت تصویری انجام شده که هنگام ارزیابی هر دوربین تلفن هوشمند انجام می دهیم.

از جمله موارد دیگر، بدیهی است که انتظار داریم خراش ها باعث flare در عکس و اثرات مشابه شود. Flare انعکاس غیر طبیعی نور در عکس است که در اثر بازتاب نور در ماژول داخلی دوربین ایجاد می شود. عوامل مختلفی از جمله خراش شیشه لنز، گرد و غبار یا کثیفی لنزها، عدم وجود پوشش ضد انعکاس و یا تراز نامناسب لنز، می تواند این مشکل را تشدید کند. همچنین این اتفاق بیشتر در لنزها با زاویه عریض رایج است چون احتمال استفاده از لنز واید با نور مستقیم خورشید بیشتر است. همچنین زاویه دید لنز عریض بیشتر و خط و خش مشهود تر است.

عکس فلیر flare مات تار

 

flare عموما به حالت شکلی از مه گرفتی (اصطلاحا بهش میگن ghosting flare حالت روح)، یا به شکل پخش شدن نور چراغ ها مثل ستاره (که اصطلاحا بهش میگن starbursts انفجار ستاره ها) و یا حاله ای از حلقه (rings spread) که در تصویر پخش شده خودش را نشان می دهد.

 

 

rings spread ghosting flare starbursts

در پروتکل تست دوربین DXOMARK، ما تصاویر گرفته شده را به عنوان دسته آزمایش arifacts تحلیل می کنیم. هر گوشی هوشمند به صورت مصنوعی و با پردازش تصویر اتوماتیک مشکل flare را کاهش میدهد. پس مهم است که به این موضوع دقت شود.

برای دیدن نتایج به خواندن مقاله ادامه بدهید. در انتها به روش های خانگی از بین بردن خش لنز دوربین گوشی میپردازیم.

دوربین اصلی

از آنجایی که ما در حال مقایسه دستگاه هایی با سخت افزار یکسان (ماژول نوری و سنسور) و نرم افزار یکسان هستیم، دور از انتظار نیست که بسیاری از ویژگی های کیفیت تصویر مانند فوکوس خودکار، بافت، نویز و تعادل رنگ سفید در گوشی دارای لنز خش دار، ثابت باقی بماند. با این وجود، به ویژه در شرایط نوری دشوار، مانند صحنه های کم نور یا نور پس زمینه، بازسازی، کنتراست و نوردهی پوست می تواند تفاوت زیادی با عکس های گرفته شده با لنز دوربین سالم، داشته باشد.

در این عکس پرتره با نور یکنواخت، می بینید که از نظر بافت و نویز تفاوت زیادی بین دو دستگاه وجود ندارد.

لنز خش دار دوربین گوشی-همراه ماکان

به همین ترتیب، در عکسهای منظره با منبع نور پشت دوربین، مانند تصویر زیر، تراز سفید و رنگ به طور کلی، کیفیت ها تقریباً یکسان هستند.

لنز خش دار دوربین گوشی-همراه ماکان

با این حال ، تأثیر پوشش دوربین آسیب دیده در شرایط نوری سخت تر، مانند صحنه های با کنتراست بالا و یا با نور پس زمینه، آشکارتر می شود. مقداری flare در هر دو این تصاویر پرتره قابل مشاهده است. در تصویر گرفته شده با دستگاه خراشیده شده در سمت چپ، چهره سوژه ها کنتراست بسیار کمی نشان می دهد و رنگ پوست به خصوص در فرد سمت چپ اشباع می شود.

کیفیت عکس با لنز دوربین خش دار-همراه ماکان

flare شدن بارزترین مشکل است، و این در بسیاری از صحنه ها قابل مشاهده است، مانند مناطق سقف تاریک بالای پنجره که در تصویر سمت چپ زیر باز می شود.

عکس با لنز خش دار-همراه ماکان

مطالب مرتبط :
بهترین دوربین گوشی با قیمت مناسب برای عکاسی کدام است؟

در عکسهای داخلی، تفاوت شدید اغلب در اطراف منابع نوری، مانند چراغهای LED در صحنه زیر، قابل مشاهده است. همانطور که در مثال بالا وجود دارد، برخی از تابشهای خفیف در اطراف منبع نور دیده می شود، اما آنچه در اینجا جالب است وجود پرتوهای نوری در اطراف چراغ هاست  به ویژه جهت و شکل آنها. همانطور که در تصویر شیشه ای جلد که این مقاله را معرفی کرده است می بینیم، قوی ترین خراش ها در یک جهت قرار دارند. چراغ های سرگردان موجود در نمونه زیر جهت عمودی خراش های موجود در گوشی را دنبال می کنند و در واقع علت اصلی این پرتوها، خراش ها است.

بصورت کلی، پرتوهای بوجود آمده در اطراف منابع نور در عکس ها، هم جهت با خراش هاییست که بر روی لنز شما افتاده.
مقایسه کیفیت عکسها-همراه ماکان

همین تأثیرات در عکسهای شب مانند عکس زیر حتی بیشتر دیده می شوند. علاوه بر این، تابش خیره کننده اطراف منابع نوری با پوشش شیشه ای آسیب دیده، قویتر است. همچنین می توانیم ببینیم که نور سرگردان در این عکس منظره همان محوری را که در تصویر جهت عمودی در بالا وجود دارد دنبال می کند. علاوه بر این ، تصویر سمت چپ فقدان جزئیات و قطع سایه در قسمت های تاریک صحنه را نشان می دهد. و در اینجا دوباره، در اثر flare شدن تأثیر کنتراست محلی، آسمان نیز به طور محسوسی تاریک تر است.

مقایسه کیفیت عکسها با لنزهای سالم و آسیب دیده-همراه ماکانحالا ببینیم که چطور این تأثیرات واقعی به اندازه گیری flare ما تبدیل می شوند. با استفاده از تنظیمات DXOMARK Analyzer Flare ، یک منبع نور خارجی دوربین را در سه محور افقی، عمودی و مورب اسکن می کند. نتایج آزمایشگاه در زیر نشان داده شده، و همانطور که انتظار میرفت، خراش ها باعث از دست دادن موضع کنتراست می شوند.

از تنظیمات شعله های DXOMARK در تاریکی استفاده شده، و تنها نور از منبع نور خارجی است. با طراحی کامل دوربین از نظر نظری، تا زمانی که منبع نور خارج از محدوده دید لنز باشد، هیچ نوری نباید برای سنسور قابل مشاهده باشد. در نقشه flare شدن زیر، منبع نور در نزدیکی گوشه پایین سمت چپ قرار دارد و هنوز از میدان دید خارج است. با این وجود، برخلاف تلفن هوشمند سالم، می توانید تابش خفیفی (با رنگ آبی نشان داده شده) را در تلفن هوشمند آسیب دیده مشاهده کنید.

اندازه گیری فلیر DXOMARK آنچه را “میرایی flare” می نامیم ، محاسبه می کند که یک نسبت (در دسی بل) است بین روشنایی منبع نور هنگام قرار گرفتن در مرکز عکس و نور flare. هر چه میرایی flare بیشتر باشد ، flare کمتر می شود.

کیفیت لنز سالم و آسییب دیده-همراه ماکان

حتی در بدترین موارد، مانند آنچه در نمودارهای بالا نشان داده شده، دوربین دست نخورده میرایی flare شدن را بسیار بهتر از دوربین آسیب دیده کنترل می کند. در صحنه های طبیعی مانند صحنه های زیر، از دست دادن کنتراست اغلب اتفاق می افتد و هنگامی که صورت نزدیک به منطقه تحت تأثیر قرار می گیرد، تفاوت ها بیشتر نمایان خواهد شد. در برخی موارد، این امر می تواند آنقدر بد باشد که تشخیص چهره فرد در عکس براحتی انجام نشود، به این معنی که پردازش تصویر برای سوژه پرتره بهینه نمی شود.

این اثر را می توانیم بصورت ادراکی در تصویر با نور پس زمینه که قبلا نشان دادیم مشاهده کنیم: از دست دادن کنتراست در گوشه سمت چپ بالای تصویر در دستگاه آسیب دیده بیشتر دیده می شود، در حالی که پوشش flare در گوشه پایین سمت راست کاملاً شبیه هر دو دستگاه است.

کیفیت عکس با لنز دوربین خش دار-همراه ماکان

در نمودار زیر، میرایی flare را بسته به موقعیت منبع نور خارجی محاسبه کردیم، ۰ درجه زمانیست که منبع نور در مرکز تصویر باشد. برای هر موقعیت روشنایی، مقدار متوسط میرایی میرایی flare را برای کل تصویر و بدترین مقدار میرایی flare را محاسبه می کنیم. ما عمدتاً روی مواردی متمرکز بودیم که منبع نور خارج از میدان دید باشد. می توانیم مشاهده کنیم که به طور متوسط میرایی flare در هر دو گوشی مشابه باقی مانده است، هرچند که در گوشی هوشمند آسیب دیده اندکی بدتر است.

با این حال، بدترین میزان کاهش شعاع در تلفن هوشمند آسیب دیده در مقایسه با دست نخورده به طور قابل توجهی متفاوت است و هنگامی که منبع نور به میدان دید نزدیک می شود، این تفاوت بیشتر نمایان می شود.

انالیز کیفیت عکس-همراه ماکان

دوربین های عریض و دور و حالت بوکه

تمام تصاویر مقایسه ای را در بالا با دوربین اصلی P40 Pro کرده ایم، اما در حالت های خاص و هنگام استفاده از دوربین های فوق عریض و دور یا دوربین فیلمبرداری با استفاده از ماژول اصلی، تقریباً همین جلوه ها را می بینیم. در حالت بوکه، پوشش خراشیده شده دوربین هیچ تاثیری بر توانایی تشخیص عمق دوربین یا به طور کلی در نمایش بوکه ندارد. با این حال، تصاویر حالت بوکه همان مشعل و کنتراست را نشان می دهد که در عکس های عمودی گرفته شده در حالت استاندارد مشاهده کرده ایم.

نتایج هنگام عکسبرداری با ماژول دوربین فوق عریض یا همان Ultra Wide، بسیار شبیه به دوربین اصلی است: در تلفن خراشیده شده شاهد flare و کنتراست کمتری نسبت به دستگاه آسیب دیده هستیم.

لتز واید آسیب دیده و سالم-همراه ماکاناین تله پرتره ۹۰ میلی متری همان حالت اشباع رنگ پوست و کنتراست کم را در صورت نشان می دهد که در پرتره های با نور پس زمینه گرفته شده با دوربین اصلی مشاهده کرده ایم. با این حال، با اشغال بخش بیشتری از سوژه از قاب ، جلوه بیشتر نمایان می شود.

لنز پرتره سالم و آسیب دیده-همراه ماکان

ویدیو

کلیپ های ویدئویی ضبط شده بر روی دستگاه آسیب دیده همان مصنوعات و نقص های موجود در تصاویر ثابت را نشان می دهد ، اما هنگام دور انداختن دوربین یا حرکت دادن دوربین به روش دیگر ، flare شدن در اطراف منابع نور و نور سرگردان حتی بیشتر سرزده می شود. از طرف مثبت ، فوکوس خودکار و همچنین نتایج بافت و سر و صدا معمولاً تحت تأثیر خراشیدگی های روی پوشش دوربین قرار نمی گیرند.

ویدیو با لنز سالم و آسیب دیده-همراه ماکان

پرتوهای بوجود آمده در اثر خراش های لنز، مسئله اصلی است

با نگاهی به نتایج تصویر بالا، منصفانه است که بگوییم بسیاری از ویژگی های کیفیت تصویر حتی از یک پوشش دوربین بسیار خراشیده تحت تأثیر قرار نمی گیرند. به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض هدف در تصاویر منظره در هر دو دستگاه خراشیده و آسیب دیده یکسان است. این خراش ها جزئیات تصویر را کاهش نمی دهند یا نویز را افزایش نمی دهند و هیچ تاثیری در سیستم فوکوس خودکار یا سنجش عمق و ارائه بوکه در حالت شبیه سازی بوکه ندارند.

با این حال، همانطور که نتیجه آزمایش ما نشان می دهد، خراش باعث ایجاد و یا تقویت flare شدن لنزها و اثرات مشابه می شود و می تواند آنها را بسیار مزاحم کند، به ویژه هنگام عکسبرداری از صحنه های دارای نور پس زمینه یا با نور جانبی. همانطور که در نمونه های تصویر بالا مشاهده کردیم، آسیب های موجود شیشه محافظ دوربین می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت تصویر تأثیر بگذارد و در نتیجه در امتیازات ما تاثیر دارد. بر اساس اولین آزمایش ها، نمره های فرعی ما برای عکس ، بزرگنمایی و ویدئو بسته به شدت آسیب محافظ لنز، حدود ۵ تا ۱۰ امتیاز منفی می گیرد، و این عمدتا به دلیل تأثیر flare در رنگ، اکسپوژر و نور های مصنوعی است.

flare شدن با استفاده از روش های تست ادراکی به راحتی قابل تشخیص است، اما DXOMARK همچنین روشی را برای اندازه گیری عینی flare ایجاد کرده است.

همچنین لازم به ذکر است که اگر بدون دیدن خراش های واضح، شاهد کاهش کنتراست مشابه در تصاویر گوشی بالا باشید، ممکن است به علت کثیف بودن شیشه لنز باشد. که می تواند تأثیر زیادی مانند کیفیت خراش بر کیفیت تصویر داشته باشد. تصویر زیر در سمت راست با لکه های اثر انگشت روی قاب دوربین گرفته شده است.

مقایسه لنز سالم و کثیف و آسیب دیده-همراه ماکان

همانطور که مشاهده می کنید ، نتایج حاصل از یک لنز شیشه ای کثیف بسیار شبیه به دوربین دارای پوشش خراشیده است. تفاوت مهم این است که بسته به مواد درپوش دوربین، اثر انگشت به راحتی پاک می شود. بنابراین به عنوان حرف آخر ، اکیداً به شما توصیه می کنیم دوربین گوشی هوشمند خود را تمیز نگه دارید و بیش از همه، در استفاده روزمره از آن در برابر خراش محافظت کنید.

خب میرسیم به موضوع جذاب برطرف کردن خط و خَش های شیشه دوربین

قبل اینکه شروع کنیم به معرفی روش ها باید بگم که این روش ها کاملا تجربی است و طبق تجربیات کاربران جمع آوری شده است. وقتی شیشه لنز خط افتاده و کیفیت عکس دلنشین نیست، امتحان کردن این روش ها ضرری ندارد. و شاید مشکل شما را حل کند.

در هر صورت بهترین کار تعویض شیشه لنز دوربین است. نگران نباشید تعویض شیشه خیلی کم هزینه است.

اولین و معروف ترین راه یعنی خمیر دندان

دقت کنید که خمیردندان معمولی نه ژل دندان! خمیر دندان معمولی حاوی فلوراید است و عموما تک رنگ (سفید) است و بافت ضخیم تری دارد. عموما بیشتر کف میکند و نعنایی تر است. ولی خمیردندان ژله ای حاوی سیلیس است که حالت براق و شیشه ای به خمیر دندان میدهد. و بافت نرم تری دارد و کمتر کف میکند.

خب روش کار ازینجا ساده است، کافی است خمیردندان به شیشه لنز بمالید و برای ۵ دقیقه به صورت ساعتگرد شروع پاک کردن کنید. شاید ۵ دقیقه پاک کردن حوصله سر بر باشد ولی بهم اعتماد کنید بعدا تشکر میکنید 🙂

در آخر با یک پارچه میکروفایبر لنز را تمیز کنید.

راه دوم استفاده از پاک کن است

یک پاک کن نو بردارید و در جهت خراش ها آن را حرکت دهید. پاک کن را در جهت خراش ها حرکت بدید و حتما در یک جهت این کار را انجام بدید (یعنی پاک کن را جلو و عقب نکنید). این کار را اینقدر ادامه دهید تا خراش ها ناپدید شوند.

راه سوم مالیدن الکل به شیشه لنز

الکل را با مقداری آب رقیق کنید و دستمال میکروفایبر را به آن آغشته کنید و به آرامی شروع پاک کردن لنز کنید. این کار را ۴ باز انجام دهید و خواهید دی که خط ها دونه دونه ناپدید میشوند.

راه چهارم شاید عجیب به نظر بیاد؛ استفاده از وازلین!

کمی وازلین به شیشه لنز دوربین گوشیتون بمالید و با دستمال مایکروفایبر شروع به تمیز کردنش کنید. مطمئن بشید دست و دستمال شما تمیز است.

فکر پشت استفاده از وازلین با این ایده است که وازلین میتواند بین خط و خش شیشه قرار بگیرد و مشکل گذر نور از شیشه را حل کند.

راه پنجم استفاده از پولیش نرم شیشه است

پولیش نرم شیشه عموما برای خودروها استفاده میشود. با یک سرچ ساده میتوانید راحت پیدا و خرید کنید. اگر تاثیری رو شیشه لنزتون نداشت ناراحت نباشید. خیلی وسیله کاربردی است و حتما یک روز بهش احتیاج پیدا میکنید.

یکی از جالب ترین راه هایی که طبق تحقیقاتم داشتم استفاده از چسب نواری بی رنگ بود! یک کاربر مدعی بود با چسباندن چسب نواری بیرنگ روی شیشه لنز کیفیت دوربین گوشیش عالی شده و کلی کاربر دیگه که این روش را امتحان کرده بودند این ادعا را تایید کردند.

اگر شما هم روش های بالا را امتحان کردین با ما به اشتراک بزارید 🙂

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشد.

 

 

logo-samandehi