logo-hamrah-macan

بهترین دوربین گوشی با قیمت مناسب برای عکاسی کدام است؟

Compare-camera-phones

مقاله رو با یک سوال از شما شروع می کنم؛ شما ترجیح میدیدن که در شروع راه عکاسی، هزینه زیادی رو صرف خرید دوربین کنید یا یک گوشی با تمام امکانات که از لنزهای دوربین با کیفیت بالایی هم برخوردار هست رو بخرید؟ خیلی از افراد گزینه دوم رو انتخاب می کنن تا به قول معروف با یک تیر، دو نشان زده باشن! اگر حتی جزو دسته اول هستین، بهتون توصیه می کنم با مقاله “بهترین دوربین گوشی با قیمت مناسب” ما رو همراهی کنید، شاید تصمیمتون عوض شد 🙂

بهترین گوشی برای عکاسی پرتره، منظره، حالت شب، بزرگنمایی و ضبط ویدیو

مقام های برتر در این مقایسه، بدست گوشی های میان رده ای است، (گوشی هایی که علی رغم قیمت مقرون بصرفه و مناسب برای قشر زیادی از مردم، دارای ویژگی های منحصر بفرد و امکانات چشمگیر است) البته این بدان معنا نیست که گوشی هایی با قیمت پاییتر (اصطلاحا گوشی های پایین رده) مطلقا دوربین های خوبی ندارند و نمی توانند ابزار قدرتمندی برای همراهی عکاسان باشند.

گوشی های میان رده اصولا از اجزای سخت افزاری قوی در دوربین های خود استفاده می کنند و هدف آنها، عملکرد بالا در تمام حالات عکسبرداری و فیلمبرداری می باشد؛ اغلب، مشخصات سخت افزاری این دوربین ها نیز یکسان هستند.

برای بخش Premium، همه چیز کمی متفاوت به نظر می رسد. طراحان ممکن است هنگام انتخاب اجزای سخت افزاری مجبور به سازش و توافق در برخی زمینه ها شوند. در نتیجه، مشخصات در بخش Premium می تواند تفاوت زیادی بین دستگاه ها داشته باشد. در حالی که دستگاه ها نقاط قوت و ضعف عملکرد را در مناطق مختلف نشان می دهند. برای مشتریانی که به دنبال خرید یک دستگاه Premium هستند، مهم است که دستگاهی را پیدا کنند که برای نوع تصویربرداری مناسب باشد.

در این مقاله، ما چهار مورد از محبوب ترین گوشی های Premium را برای مقایسه دوربین های آنها انتخاب کردیم و نقاط ضعف و قدرت هرکدام را مورد بررسی قرار دادیم؛ بدین ترتیب می فهمیم کدام گوشی در کدام حالت عکاسی بهترین است؟!

گوشی های انتخاب شده ما: Google Pixel 5، Samsung Galaxy S21 5G، Xiaomi Mi 11، Apple iPhone 12

بهترین-دوربین-گوشی-همراه-ماکان-2

در ادامه مقاله “بهترین گوشی برای عکاسی با قیمت مناسب” همانطور که در جدول بالا می بینید، تفاوت های زیادی در مشخصات گوشی هایی که برای مقایسه انتخاب کردیم، وجود دارد. دستگاه ها از چیپ ست های مختلی استفاده می کنند؛ اپل و سامسونگ از چیپ ست های داخلی بهره می برند در حالیکه گوگل و شیائومی به تراشه های کوالکام متکی هستند.

گوشی شیائومی می ۱۱ از پیشرفته ترین اسنپ دراگون ۸۸۸ استفاده می کند، گوشی پیکسل ۵ از رده پایینتر یعنی ۷۶۵G تغذیه می کند اما با توجه به سابقه دوربین عالی Google، این بدان معنا نیست که کیفیت دوربین ارائه شده پایین تر است.

در تعداد ماژول های دوربین نیز تفاوت هایی وجود دارد.

مثلا سامسونگ تنها گوشی در این مقایسه است که از لنز اختصاصی تله فوتو برخوردار است. بقیه گوشی های موجود در این مقایسه، از روش های بزرگنمایی دیجیتال برای ارائه عملکرد بزرگنمایی استفاده می کنند. از طرفی، شیائومی تنها دستگاهی است که لنز دوربین ماکرو را ارائه می  دهد (که جزو آزمایش ما نیست)

گوگل و اپل نیز، تنها به لنزهای دوربین اصلی و واید خود متکی هستند.

در داخل ماژول های اصلی، شیائومی از بزرگترین سنسور تصویر با بالاترین وضوح استفاده می کند. همچنین این تنها سنسور Quad-Bayer است که برای دامنه دینامیکی بهتر و نویز کمتر، تصاویر خروجی را تا ۲۷ مگاپیکسل کاهش می دهد. اما سه دستگاه دیگر از سنسورهای معمولی Bayer استفاده می کنند. با “۱/۱.۷۶ ، سنسور سامسونگ بعد از شیائومی دومین سنسور بزرگ است. گوگل و اپل از انواع کوپکتر استفاده می کنند.

 • وضوح (Resolution: وضوح، توانایی دوربین برای به تصویر کشیدن جزییات سوژه و توصیف آن است. لنز و سنسور هر دو در میزان وضوح تصویر نقش دارند.)
 • دامنه دینامیکی (Dynamic Range: دامنه مقادیر درخشندگی بین تاریک ترین و روشن ترین نقاط قابل درک در تصویر)
 • نویز (Noise: خطاها و نوسانات تصادفی در تصویر؛ هر بخشی از سیگنال اندازه گیری شده که متفاوت از سیگنال اصلی است. در تصاویر ثابت، نویز به ویژه در مناطق یکنواخت قابل مشاهده است. در فیلم ها نویز می تواند باعث منحرف شدن توالی فریم ها شود)

 

حالا نگاهی به نحوه امتیازات این دوربین ها از زبان DXOMARK بیاندازیم:

بهترین-دوربین-گوشی-همراه-ماکان-3

علی رغم نبود لنزهای تله و سنسور کوچکتر در دوربین اصلی آیفون ۱۲، اما این گوشی بالاترین امتیاز کلی و همچنین بهترین امتیاز در زمینه عکس و فیلم را کسب کرده است. وجود لنز تله (بزرگنمایی) در ساسمونگ باعث شده است که در این بخش، از رقبای خود پیشی بگیرد، البته که امتیازات در این بخش برای هیچ کدام از گوشی ها بالا و چشمگیر نیست.

حالا بیایید نگاهی بیندازیم تا ببینیم کدام گوشی ها برای عکاسی پرتره، منظره، طبیعت، بزرگنمایی، حالت شب و یا فیلمبرداری بهتر هستند؟

 

پرتره

در مقاله “بهترین گوشی برای عکاسی با قیمت مناسب” به بررسی عکاسی پرتره می رسیم. اکثر ما با استفاده از تلفن های خود از خانواده، دوستان و سایر افراد اطراف خود عکس می گیریم و همین موضوع باعث شده است که پرتره به یکی از محبوب ترین انواع عکاسی تبدیل شود. مهارت عکاسی از عناصر مهم یک تصویر پرتره خوب است، اما ابزار مناسب نیز قطعاً کمک می کند و وجود آن ضروری است.

یک دوربین مناسب برای عکس های پرتره باید مطمئن شود که سوژه به خوبی در معرض نور قرار گرفته است؛ که رنگها و بخصوص رنگهای پوست طبیعی به نظر برسند و بافت به زیبایی ارائه شود. عمق میدان وسیع می تواند به تمرکز سوژه های پس زمینه کمک کند و شبیه سازی بوکه (Bokeh) برای کسانی که از پس زمینه تار یک DSLR با لنز سریع خوششان می آید مهم است.

 • بافت (Texture: به طور کلی به عنوان شخصیت سطح یک جسم تعریف می شود، بافت در تصویر شامل عناصر بصری در آرایش های مختلف مکانی و / یا شدت رنگ متفاوت است به طوری که بیننده یک سطح غیر صاف را درک می کند)
 • عمق میدان ( Depth of Field: محدوده فاصله بین نزدیکترین و دورترین اجسامی که در فوکوس قابل قبول تیز ظاهر می شوند. عمق میدان به باز شدن لنز ، فاصله کانونی لنز و فاصله لنز تا سوژه بستگی دارد)
 • پس زمینه ( Background: پس زمینه سوژه اصلی را ثبت می کند و میزان تار بودن آن را تنظیم میکند، مثلا گاهی اوقات کاربر می خواهد پس زمینه سلفی یا پرتره اش کاملا تار باشد و یا نه)
 • بوکه ( Bokeh: بوکه کیفیت بصری نواحی خارج از فوکوس یک عکس عکاسی است، به خصوص که توسط یک لنز خاص ارائه می شود)

سخت افزار دوربین برای عکس های پرتره

از لحاظ سخت افزاری، یک لنز تله با فاصله کانونی معادل ۵۰ میلی متر یک امتیاز ویژه و مثبت برای دوربین گوشی است، زیرا  به دستیابی به یک میدان دید خوب کمک می کند و جزییات صورت سوژه (هنگام گرفتن عکس های پرتره) را مخدوش نمی کند. اما در این مقایسه ما، هیچ کدام از گوشی های از این ویژگی بهره نمیبرند، در عوض، تنها باید به لنز دوربین wide-angle خود متکی باشند.

عمق میدان تابعی از اندازه سنسور و دیافراگم لنز است. با وجود همه تلفن های موجود در این مقایسه، سنسورهای کوچکتر از DSLR یا دوربین های سیستم بدون آینه و دیافراگم هایی از f / 1.6 تا f / 1.9 وجود دارد، یک اثر بوکه طبیعی فقط کمی قابل توجه است، حتی در Xiaomi Mi 11 که بزرگترین سنسور را دارد.

کسانی که تاری پس زمینه قوی تر را ترجیح می دهند با فعال کردن حالت شبیه سازی بوکه دوربین خود بهترین نتیجه را دریافت خواهند کرد. از طرف دیگر، عمق کم میدان به حفظ میزان وضوح تصویر خوب در همه سوژه ها در پرتره های گروهی کمک می کند.

 • دیافراگم ( Aperture: نسبت فاصله کانونی موثر و قطر مردمک ورودی لنز. همان شماره F است. هرچه دیافراگم کوچکتر باشد، لنز “سریعتر” (روشن تر) است)
 • تاری ( Blur: نواحی یک تصویر واضح نیستند. این می تواند به دلیل حرکت سوژه و / یا عکاس، با تمرکز نادرست، یا به عمد و دلخواه ایجاد شود)
 • میزان وضوح تصویر ( Sharpness: وضوح یک ویژگی کیفی ذهنی از یک تصویر یا لنز است. شارپنس کیفیت تفکیک پذیری جزئیات و کنتراست در تصویر را نشان می دهد)

 

نتایج پرتره

حالا بیایید نتایج کار با دوربین گوشی ها را دقیق تر بررسی کنیم. قرار گرفتن چهره در معرض لنز دوربین بصورت دقیق، نکته بسیار مهمی در عکاسی است. آیفون ۱۲ . گلکسی S21، با کمی تغییر رنگ پوست، نتایج بهتری نسبت به دو گوشی دیگر ارائه می دهند.

ارائه رنگ تا حدی ذهنی است (به نظر مخاطب نیز بستگی دارد) و تفاوت در این مقایسه نسبتاً کم است. اما به طور کلی، سامسونگ بهترین رنگ پوست و بهترین رنگ را در عکس های پرتره خود ارائه می دهد.

 • ارائه رنگ (Color Rendering: فرایندی که مقادیر رنگی صحنه ضبط شده را به مقادیر RGB دیجیتال نمایش داده شده در دستگاه خروجی (صفحه ، چاپگر) تبدیل می کند)

[/vc_column_text][woodmart_timeline][woodmart_timeline_item image_primary=”11103″ woodmart_css_id=”60e039ce95996″ color_bg=”eyJwYXJhbV90eXBlIjoid29vZG1hcnRfY29sb3JwaWNrZXIiLCJjc3NfYXJncyI6eyJiYWNrZ3JvdW5kLWNvbG9yIjpbIi53ZC10aW1lbGluZS1pdGVtIiwiIC50aW1lbGluZS1jb2wtcHJpbWFyeSIsIiAudGltZWxpbmUtY29sLXNlY29uZGFyeSJdLCJjb2xvciI6WyIgLnRpbWVsaW5lLWFycm93Il19LCJzZWxlY3Rvcl9pZCI6IjYwZTAzOWNlOTU5OTYiLCJkYXRhIjp7ImRlc2t0b3AiOiIjZmZmZmZmIn19″ title_secondary=”آیفون ۱۲″ content_secondary=”قرار گرفتن در معرض هدف مناسب و دامنه پویا، رنگ پوست خوب”][/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_secondary=”11104″ woodmart_css_id=”60e039db75f0d” color_bg=”eyJwYXJhbV90eXBlIjoid29vZG1hcnRfY29sb3JwaWNrZXIiLCJjc3NfYXJncyI6eyJiYWNrZ3JvdW5kLWNvbG9yIjpbIi53ZC10aW1lbGluZS1pdGVtIiwiIC50aW1lbGluZS1jb2wtcHJpbWFyeSIsIiAudGltZWxpbmUtY29sLXNlY29uZGFyeSJdLCJjb2xvciI6WyIgLnRpbWVsaW5lLWFycm93Il19LCJzZWxlY3Rvcl9pZCI6IjYwZTAzOWRiNzVmMGQiLCJkYXRhIjp7ImRlc2t0b3AiOiIjZmZmZmZmIn19″ title_primary=”Google Pixel 5″]قرار گرفتن در جای مناسب در چهره ی فرد و دامنه پویا[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11102″ woodmart_css_id=”60e039e6a1821″ color_bg=”eyJwYXJhbV90eXBlIjoid29vZG1hcnRfY29sb3JwaWNrZXIiLCJjc3NfYXJncyI6eyJiYWNrZ3JvdW5kLWNvbG9yIjpbIi53ZC10aW1lbGluZS1pdGVtIiwiIC50aW1lbGluZS1jb2wtcHJpbWFyeSIsIiAudGltZWxpbmUtY29sLXNlY29uZGFyeSJdLCJjb2xvciI6WyIgLnRpbWVsaW5lLWFycm93Il19LCJzZWxlY3Rvcl9pZCI6IjYwZTAzOWU2YTE4MjEiLCJkYXRhIjp7ImRlc2t0b3AiOiIjZmZmZmZmIn19″ title_secondary=”Samsung Galaxy S21 5G” content_secondary=”قرار گرفتن در معرض هدف مناسب در صورت و دامنه پویا، رنگ پوست خوب”][/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_secondary=”11105″ woodmart_css_id=”60e039fb8f7a3″ color_bg=”eyJwYXJhbV90eXBlIjoid29vZG1hcnRfY29sb3JwaWNrZXIiLCJjc3NfYXJncyI6eyJiYWNrZ3JvdW5kLWNvbG9yIjpbIi53ZC10aW1lbGluZS1pdGVtIiwiIC50aW1lbGluZS1jb2wtcHJpbWFyeSIsIiAudGltZWxpbmUtY29sLXNlY29uZGFyeSJdLCJjb2xvciI6WyIgLnRpbWVsaW5lLWFycm93Il19LCJzZWxlY3Rvcl9pZCI6IjYwZTAzOWZiOGY3YTMiLCJkYXRhIjp7ImRlc2t0b3AiOiIjZmZmZmZmIn19″ title_primary=”شیائومی Mi 11″]قرار نگرفتن فوکوس بر روی چهره فرد بصورت کامل[/woodmart_timeline_item][/woodmart_timeline][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]برای یک عکس خوب پرتره، فوکوس باید روی چشم سوژه یا فردی که از آن عکس گرفته می شود، باشد. هر چهار دوربین موجود در این مقایسه عملکرد خوبی دارند و دقت فوکوس خوبی را ارائه می دهند. تنها تفاوت هایی در سرعت فوکوس کردن آنها وجود دارد.

فناوری تأخیر شاتر صفر (Zero Shutter Lag Technology) توانایی ضبط تصویر دقیقاً در همان زمان فشار دادن دکمه شاتر را بدون هیچ گونه تأخیری ارائه می دهد. آیفون، گوگل پیکسل و شیائومی می ۱۱ از این فناوری برخوردار هستند و درست هنگام زدن ضربه بر روی شاتر تصویر را ضبط می کنند (خط نقطه ای آبی رنگ در نمودار ؛ شاتر با تاخیر کوتاه پس از تمرکز نکردن روی لنز ایجاد می شود) یا حتی کمی زودتر. همانطور که در این نمودار مشاهده می کنید، تاخیر اندکی بیشتر در حدود ۳۳۰ میلی ثانیه (زمان بین تحریک شاتر در ۵۰۰ میلی ثانیه و ضبط) در دستگاه سامسونگ وجود دارد.

 • شاتر (Shutter: دو نوع شاتر اصلی، مکانیکی و الکترونیکی وجود دارد. در هر دو مورد، آنها برای جلوگیری از نور یا اجازه دادن به نور بر روی یک سنسور استفاده می شوند)

بهترین-دوربین-گوشی-همراه-ماکان-4

در این مقایسه برای یافتن بهترین گوشی برای عکاسی با قیمت مناسب، به این نتیجه رسیدیم که هر دو گوشی آیفون ۱۲ و Google Pixel 5 برای عکاسی پرتره، عمق میدان وسیعی را ارائه می دهند، به این معنی که سوژه های پشت همچنان خوب و واضح ارائه می شوند. در مقایسه، فرد عقب در Galaxy S21 بسیار نرمتر به نظر می رسد. Xiaomi Mi 11 عمق میدان عمیق اپل و گوگل را ندارد، اما از یک استراتژی تمرکز هوشمندانه استفاده می کند که در صورت شناسایی بیش از یک نفر در صحنه، وضوح را در چندین صفحه به حداکثر می رساند.

 

[/vc_column_text][woodmart_timeline woodmart_css_id=”60e03f1d2552a”][woodmart_timeline_item image_primary=”11109″ image_secondary=”11110″ woodmart_css_id=”60e03f275cbf3″ title_primary=”آیفون ۱۲″ title_secondary=”آیفون ۱۲، تصویر کراپ شده” content_secondary=”وضوح مناسب در موضوع زمینه”]عمق میدان[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11112″ image_secondary=”11113″ woodmart_css_id=”60e044e18e196″ title_primary=”Google Pixel 5″ title_secondary=”Google Pixel 5، تصویر کراپ شده” content_secondary=”وضوح مناسب در موضوع پس زمینه”]عمق میدان[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11117″ image_secondary=”11118″ woodmart_css_id=”60e044f50380f” title_primary=”Samsung Galaxy S21 5G” title_secondary=”Google Pixel 5، تصویر کراپ شده” content_secondary=”نرم بودن پس زمینه”]عمق میدان[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11120″ image_secondary=”11119″ woodmart_css_id=”60e045eb16976″ title_primary=”Xiaomi Mi 11″ title_secondary=”Xiaomi Mi 11، تصویر کراپ شده” content_secondary=”وضوح مناسب در موضوع زمینه”]عمق میدان[/woodmart_timeline_item][/woodmart_timeline][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]عکاسانی که همان پس زمینه پرتره تاری را که از DSLR و لنز سریع می گیرید ترجیح می دهند، باید حالت های پرتره اختصاصی این دوربین ها را از نزدیک مشاهده کنند، همه جلوه های بوکه شبیه سازی شده را ارائه می دهند.

در این حالت، Samsung Galaxy S21 5G تنها دستگاهی است که فاصله کانونی نزدیک به ۵۰ میلی متر را ارائه می دهد که به طور سنتی توسط بسیاری از عکاسان پرتره ترجیح داده می شود (با برش دادن تصویر دوربین تله ای با وضوح بالا). این امر به آن یک مزیت بارز نسبت به رقبای خود می بخشد، که همگی زمینه دید وسیع تری را به دست می آورند که کمتر برای این ژانر عکاسی مناسب است. حالت عمودی سامسونگ با نشان دادن پس زمینه کمتر، بیشتر بر روی موضوع تأکید می کند.[/vc_column_text][woodmart_timeline][woodmart_timeline_item image_primary=”11122″ image_secondary=”11123″ woodmart_css_id=”60e04b492c32a” title_primary=”آیفون ۱۲″ title_secondary=”Google Pixel 5″ content_secondary=”برآورد عمق بسیار خوب، تاری پس زمینه بسیار دلپذیر”]برآورد عمق مناسب، وجود کمی رنگ زرد-سبز[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11124″ image_secondary=”11125″ woodmart_css_id=”60e04c846981b” title_primary=”Samsung Galaxy S21 5G” title_secondary=”شیائومی Mi 11″ content_secondary=”تخمین عمق مناسب، تاری پس زمینه روشن تر”]تخمین عمق مناسب، بهترین دیدگاه برای عکس عمودی[/woodmart_timeline_item][/woodmart_timeline][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]

بهترین برای پرتره

بهترین گوشی در این مقایسه برای عکاسی پرتره کدام است؟ انتخاب ما آیفون ۱۲ اپل است که به طور مداوم حتی در شرایط دشوار، رنگ پوست دلپذیر و عملکرد فوکوس بسیار خوبی در معرض چهره قرار می دهد. Google Pixel 5 به لطف سازش خوب بین قرار گرفتن در معرض هدف، بافت، تمرکز و شبیه سازی بوکه، در یک ثانیه نزدیک می آید. اگر بوکه در اولویت است، Galaxy S21 5G گزینه مناسب برای پاسخ به نیاز شماست، زیرا میدان دید آن در حالت بوکه نزدیکترین نیاز به بیشتر عکاسان پرتره “کلاسیک” است.

 

عکاسی از منظره و طبیعت

تصاویر منظره و طبیعت را می توان در تعطیلات یا در طول بیشتر انواع فعالیت های بیرون از منزل ثبت کرد، بنابراین به همان اندازه تصاویر پرتره می تواند در بین مردم جذاب و محبوب باشد. بیشتر عکس های منظره و طبیعت در نور روز ثبت می شوند و دوربین باید در این شرایط از بافت خوب، دامنه دینامیکی گسترده و رنگ خوب برخوردار باشد.

سخت افزار دوربین برای عکس های منظره و طبیعت

از نظر سخت افزار دوربین، اندازه و وضوح سنسور تصویر از عوامل مهم در دستیابی به کیفیت خوب تصویر در تصاویر منظره هستند. هر دو به جزئیات و ارائه تصویر خوب و همچنین به یک دامنه پویای گسترده کمک می کنند. در مقایسه ای که ما بین این چهار گوشی داشتیم، Xiaomi Mi 11 با بزرگترین سنسور عرضه می شود، یعنی یکی از بزرگترین سنسورهای موجود در تلفن های هوشمند. و با ۲۷ مگاپیکسل، بالاترین وضوح را نیز در اختیار دارد. سه رقیب آن همگی تصاویر ۱۲ مگاپیکسلی را ضبط می کنند و از سنسورهای کوچکتر استفاده می کنند.

نتایج عکاسی از منظره و طبیعت

در عکس های مقایسه ای ما، Xiaomi Mi 11 بالاترین جزئیات را به تصویر می کشد و طبیعی ترین عملکرد بافت را بدون استفاده از افزایش بیش از حد شارپ دارد. همراه با Google Pixel 5، بهترین جزئیات را در نواحی سایه دار قاب نشان می دهد. Mi 11 بدون شک بهترین نمایش رنگی را ارائه می دهد اما از نظر دامنه پویایی محدودتر از رقبا است.[/vc_column_text][woodmart_timeline][woodmart_timeline_item image_primary=”11128″ image_secondary=”11129″ woodmart_css_id=”60e0531e40e22″ title_primary=”آیفون ۱۲″ title_secondary=”آیفون ۱۲، تصویر کراپ شده” content_secondary=”جزئیات مناسب، اضافه شدن خیلی جزئی”]جزئیات[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11131″ image_secondary=”11130″ woodmart_css_id=”60e05552bfd90″ title_primary=”Google Pixel 5″ title_secondary=”Google Pixel 5، تصویر کراپ شده” content_secondary=”جزئیات مناسب”]جزئیات[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11133″ image_secondary=”11132″ woodmart_css_id=”60e0565e66f04″ title_primary=”Samsung Galaxy S21 5G” title_secondary=”Samsung Galaxy S21 5G، تصویر کراپ شده” content_secondary=”جزئیات مناسب، افزایش بیش از حد جزئی”]جزئیات[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11135″ image_secondary=”11134″ woodmart_css_id=”60e05775120f0″ title_primary=”شیائومی Mi 11″ title_secondary=”Xiaomi Mi 11، تصویر کراپ شده” content_secondary=”جزئیات بسیار خوب و بافت های طبیعی”]جزئیات[/woodmart_timeline_item][/woodmart_timeline][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]نتایج تصویر بالا توسط اندازه گیری های ما در آزمایشگاه تأیید می شود. در نمودار زیر می بینید که Mi 11 بهترین جزئیات را در تمام شرایط نوری ارائه می دهد. در نور روز روشن (۱۰۰۰ لوکس)، Google Pixel 5 و Samsung Galaxy S21 5G کاملاً نزدیک می شوند.

بهترین-دوربین-گوشی-همراه-ماکان

این نمودار نمره دامنه دینامیکی (محاسبه شده از توانایی اندازه گیری شده برای حفظ برجسته سازی) را برای هر دو عکس سه پایه و دستی در ۱۰۰۰ لوکس نشان می دهد و با اختلاف ۴ EV بین بازتاب نمودارهای نور حادثه و نمودار با نور پس زمینه در تنظیم تست خارج. Google Pixel 5 در اینجا بهترین نتایج را کسب کرد، پس از آن سامسونگ و آیفون قرار گرفتند.

بهترین-دوربین-گوشی-همراه-ماکان-30

بهترین دوربین برای عکاسی منظره

Xiaomi Mi 11 با وضوح بالا، واضح ترین تصاویر و بهترین جزئیات را ارائه می دهد. بنابراین، با وجود دامنه دینامیکی کمی محدود، بهترین گزینه برای عکاسی منظره است. Pixel 5 نیز انتخاب خوبی است. این سطح جزئیات شیائومی را کاملاً ارائه نمی دهد اما با این وجود بافت های بسیار خوبی را ضبط می کند و دارای یک دامنه دینامیکی نسبتاً گسترده است، و آن را در کل یک دستگاه متعادل زیبا می کند.

 

بزرگنمایی

در مقاله “بهترین گوشی برای عکاسی با قیمت مناسب” به قسمت بزرگنمایی می رسیم. طی چند سال گذشته قابلیت های بزرگنمایی گوشی های هوشمند بسیار افزایش یافته است، در حال حاضر بسیاری از دستگاه ها از لنزهای فوق العاده گسترده و تله اختصاصی و یا الگوریتم های پیشرفته با وضوح فوق العاده برای بزرگنمایی دیجیتال برخوردار هستند. این امر به گسترش امکانات خلاقانه عکاسی از تلفن های هوشمند کمک می کند و به کاربران امکان می دهد صحنه بیشتری را در قاب بسته بندی کنند و یا سوژه دورتر را بدون تغییر موقعیت در قاب بزرگتر ضبط کنند.

برای ارائه حداکثر عملکرد زوم، یک دوربین گوشی هوشمند باید نتایج خوبی را در تمام تنظیمات بزرگنمایی، از فوق العاده گسترده تا طولانی ترین تنظیمات دور ارائه دهد. در این مقایسه ای که ما از سایت DXOMARK گذاشته ایم، کیفیت تصویر بزرگنمایی را روی دوربین فوق العاده عریض از ۱۲ تا ۱۸ میلی متر با افزایش ۲ میلی متر آزمایش می شود. در انتهای tele، از ۴۰ تا ۲۰۰ میلی متر با ۲۰ میلی متر افزایش تست می شود.

سخت افزار دوربین برای بزرگنمایی

برای حداکثر بزرگنمایی، دوربین های گوشی هوشمند به یک دوربین فوق عریض نیاز دارند که فاصله کانونی بسیار کوتاهی ارائه دهد. در انتهای تله، یک دوربین تله زوم اختصاصی معمولاً نتایج بهتری نسبت به بزرگنمایی تله ای با استفاده از الگوریتم های بزرگنمایی دیجیتال در دوربین اصلی ارائه می دهد.

همه دستگاه های موجود در این مقایسه با یک دوربین فوق العاده گسترده اختصاصی ارائه می شوند. مدل های سامسونگ و اپل از ماژول هایی با کمترین فاصله کانونی استفاده می کنند که اندازه گیری آن ۱۴ میلی متر است. اپل، گوگل و شیائومی از دوربین مداربسته اختصاصی برخوردار نیستند و در عوض از بزرگنمایی دیجیتال استفاده می کنند.

Samsung Galaxy S21 5G با یک ماژول اختصاصی ارائه می شود. با این حال، غیر معمول است که به جای فاصله کانونی طولانی، از لنزی استفاده می کند که فقط کمی طولانی تر از دوربین اصلی دستگاه است و با استفاده از وضوح تصویر بالای ۶۴ مگاپیکسل سنسور، بزرگنمایی از راه دور را به دست می آورد.

نتایج بزرگنمایی

با لنز واید با بالاترین درجه، Samsung Galaxy S215G و Apple iPhone 12 با وسیع ترین زمینه های دید عرضه می شوند. ابعاد هر دو ۱۴ میلی متر است، اما بخشی از حسگر بزرگترش، سامسونگ کیفیت کلی برتر را با ارائه جزئیات بهتر و دامنه دینامیکی گسترده تر ارائه می دهد.

[/vc_column_text][woodmart_timeline][woodmart_timeline_item image_primary=”11148″ image_secondary=”11149″ woodmart_css_id=”60e1726bedc06″ title_primary=”آیفون ۱۲″ title_secondary=”Google Pixel 5″ content_secondary=”محدوده محدوده دید”]میدان دید بسیار وسیع[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11150″ image_secondary=”11151″ woodmart_css_id=”60e173ad33276″ title_primary=”Samsung Galaxy S21 5G” title_secondary=”شیائومی Mi 11″ content_secondary=”میدان دید کمی محدودتر”]دید بسیار وسیع[/woodmart_timeline_item][/woodmart_timeline][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]سامسونگ همچنین بهترین گزینه در قسمت لنز واید است. علیرغم عدم استفاده از یک ماژول تله معمولی با فاصله کانونی طولانی، دوربین تله آن به خوبی کار می کند و جزئیات قابل ملاحظه بهتری را در تنظیمات بزرگنمایی طولانی تر از رقبای خود را از دست می دهد. به لطف سنسور وضوح بالا در دوربین اصلی، Xiaomi در طول بزرگنمایی کوتاه برد نیز عملکرد مطلوبی دارد اما نمی تواند در حد و حدود S21 عمل کند.

[/vc_column_text][woodmart_timeline][woodmart_timeline_item image_primary=”11153″ image_secondary=”11154″ woodmart_css_id=”60e17694eb759″ title_primary=”اپل آیفون ۱۲″ title_secondary=”آیفون ۱۲، تصویر کراپ شده” content_secondary=”کمبود جزئیات زیاد”]بزرگنمایی از راه دور (تقریباً معادل ۱۰۰ میلی متر)[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11155″ image_secondary=”11156″ woodmart_css_id=”60e1776d5776f” title_primary=”Google Pixel 5″ title_secondary=”Google Pixel 5، تصویر کراپ شده” content_secondary=”کمبود جزئیات زیاد”]بزرگنمایی از راه دور (تقریباً معادل ۱۰۰ میلی متر)[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11157″ image_secondary=”11158″ woodmart_css_id=”60e17817d4500″ title_primary=”Samsung Galaxy S21 5G” title_secondary=”Samsung Galaxy S21 5G، تصویر کراپ شده” content_secondary=”جزئیات خوب”]بزرگنمایی از راه دور (تقریباً معادل ۱۰۰ میلی متر)[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11159″ image_secondary=”11160″ woodmart_css_id=”60e179367f499″ title_primary=”Xiaomi Mi 11″ title_secondary=”شیائومی Mi 11، تصویر کراپ شده” content_secondary=”کمبود جزئیات”]بزرگنمایی از راه دور (تقریباً معادل ۱۰۰ میلی متر)[/woodmart_timeline_item][/woodmart_timeline][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]Samsung Galaxy S21 5G جزئیات بیشتری را نسبت به رقبا در تنظیمات بزرگنمایی برد نزدیک و متوسط و در سطح نور از نور کم تا نور روز، ضبط می کند. این آزمون عملکرد بافت را اندازه گیری می کند اما قابلیت تمرکز و تکرارپذیری را نیز در نظر می گیرد.

 • تکرارپذیری (Repeatability: اندازه گیری تحت شرایط مشابه همیشه نتایج یکسانی را به همراه دارد. در غیر این صورت، عدم تکرار تکرار نشان دهنده وجود مشکلی در دستگاه مورد آزمایش است)

بهترین-دوربین-گوشی-همراه-ماکان-31

بهترین گوشی برای بزرگنمایی

Samsung Galaxy S21 5G بهترین گوشی در حالت عکاسی بزرگنمایی است. بنابراین هنگام بزرگنمایی همه کاره ترین دستگاه است. این گوشی توصیه ماست برای هر کسی که به دنبال گوشی هوشمند در بخش گوشی های میان رده است که بتواند نتایج تصویری عالی را در محدوده بزرگنمایی ارائه دهد.

 

عکاسی در شب

عکسبرداری در شب یا نور بسیار کم با گوشی، هنوز هم می تواند یک چالش باشد، اما فناوری دوربین گوشی های هوشمند مسیری طولانی را پشت سر گذاشته است و اکثر دستگاه های جدیدترین نسل در نور کم نتایج بسیار بهتری نسبت به چند سال پیش ارائه می دهند و ما در مقاله “بهترین گوشی برای عکاسی با قیمت مناسب” به این موضوع می پردازیم که کدام گوشی نیاز شما را به بهترین نحو در زیمنه عکاسی در حالت شب، برطرف می کند.

برای یک عکسبرداری با کیفیت بالا در شب، دوربین باید بتواند نوردهی خوبی را تا میزان نور بسیار کم تولید کند، اما سایر ویژگی های کیفیت تصویر مانند بافت، نویز و رنگ نیز مهم هستند. دوربین باید از نوری که می تواند جمع کند حداکثر استفاده را ببرد و تعادل خوبی بین حفظ جزئیات و کاهش نویز و همچنین ارائه رنگ به صورت طبیعی پیدا کند. عکس های کم نور نیز برای سیستم فوکوس خودکار یک چالش است.

 • تعادل ( Balance: منابع مختلف نور مصنوعی دمای رنگی متفاوتی را تولید می کنند که مغز انسان از آنها به عنوان نور خنثی تعبیر می کند. با این وجود دوربین های دیجیتال رنگ را به همان شکل واقعی ثبت می کنند. به عنوان مثال، نور “سفید” تنگستن دارای رنگ زرد نارنجی و نور “سفید” فلورسنت دارای رنگ سبز است. تنظیمات تعادل رنگ سفید یا در خود دوربین یا در نرم افزارهای پس از تولید می تواند چنین رنگهای رنگی را اصلاح کند)
 • کاهش نویز ( Noise Reduction: فرآیند مبتنی بر الگوریتمی که بخشی از سیگنال را که مستقیماً مربوط به صحنه است بازیابی می کند، معمولاً با برون یابی اطلاعات از دست رفته از پیکسل های اطراف)

 

سخت افزار دوربین برای عکاسی در حالت شب

یک سنسور بزرگ امکان جذب نور بیشتر از یک سنسور کوچکتر را فراهم می کند، بنابراین داشتن آن قطعاً چیز خوبی است. با این وجود پردازنده سیگنال تصویر (ISP) و به طور کلی پردازش تصویر نیز تأثیر بسزایی در کیفیت تصویر در نور کم دارند. عکاسی در نور کم معمولاً برای دستیابی به نوردهی مناسب به سرعت شاتر طولانی نیاز دارد، بنابراین یک سیستم تثبیت کننده تصویر نوری (OIS) برای جلوگیری از تیرگی ناشی از لرزش دوربین بسیار مفید است. علاوه بر این، سیستم های لیزر، زمان پرواز یا لیدار می توانند به فوکوس خودکار سریعتر و با اطمینان تر شوند.

 • ISP (بدین صورت که Image Signal Processor، مجموعه ای از الگوریتم های مورد استفاده برای تبدیل داده های RAW گرفته شده توسط تصویر حسگر تصویر به تصویر RGB است که کاربر می تواند ببیند)
 • پردازش تصویر (Image Processing: مجموعه ای از نظریه ها، روش ها و الگوریتم ها برای دستکاری تصاویر دیجیتال، در دوربین یا در مرحله پردازش بعد)
 • OIS ( مخفف Optical Image Stabilizer، مکانیزمی است که در دوربین ها برای ایجاد ثبات در تصویر ضبط شده با تغییر مسیر نوری به سنسور استفاده می شود. به طور معمول تثبیت کننده نوری از طریق یک حسگر تصویر متحرک یا عنصر لنز اجرا می شود)
با این حال، پردازش تصویر و به طور کلی نرم افزار به همان اندازه سخت افزار در عکسبرداری با نور کم اهمیت دارد.

به عنوان مثال، انباشته شدن فریم در حالت فلاش می تواند با ادغام یک قاب فلش با فریم های غیر فلاش برای قرار گرفتن در معرض و بافت مناسب و همچنین سطح نویز پایین بر روی تمام عناصر تصویر، نتایج تصویر را به شدت بهبود بخشد. این گفته، در حالی که این ویژگی را می توان در برخی از جدیدترین دستگاه های فوق العاده برتر یافت، اما هنوز در این مقایسه به هیچ یک از مدل های برتر راه پیدا نکرده است.

نتایج عکاسی در حالت شب

نتایج بیان گر این موضوع بود که آیفون ۱۲ اپل در نور بسیار کم، و همچنین در رنگ طبیعی و یک استراتژی استقرار فلاش مناسب، در معرض هدف قرار گرفتن در معرض هدف قرار گرفت. علاوه بر این، سیستم فوکوس خودکار آن در شرایط کم نور دقیقاً کار می کند.

Xiaomi Mi 11 به لطف سنسور بزرگ خود، بافت را به زیبایی ارائه می دهد و سطح نویز در تصویر را پایین نگه می دارد، اما نوردهی اغلب نادرست است و در فوکوس خودکار در نور کم مشکل ایجاد می کند، و در کل نسبت به آیفون گزینه کمتری برای عکس های کم نور است.

[/vc_column_text][woodmart_timeline][woodmart_timeline_item image_primary=”11163″ image_secondary=”11176″ woodmart_css_id=”60e184d831fbe” title_primary=”آیفون ۱۲″ title_secondary=”آیفون ۱۲، تصویر کراپ شده” content_secondary=”تمرکز خوب و قرار گرفتن در معرض هدف در صورت، جزئیات خوب”]پرتره شب[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11178″ image_secondary=”11180″ woodmart_css_id=”60e18dba3c89d” title_primary=”Google Pixel 5″ title_secondary=”Google Pixel 5، تصویر کراپ شده” content_secondary=”تمرکز خوب، قرار گرفتن در معرض نور روی صورت و پوست، جزئیات خوب، کمی صدا در پس زمینه”]پرتره شب[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11182″ image_secondary=”11185″ woodmart_css_id=”60e18f360ab7b” title_primary=”Samsung Galaxy S21 5G” title_secondary=”Samsung Galaxy S21 5G، تصویر کراپ شده” content_secondary=”تمرکز خوب و قرار گرفتن در معرض هدف در صورت، کاهش جزئی جزئیات”]پرتره شب[/woodmart_timeline_item][woodmart_timeline_item image_primary=”11188″ image_secondary=”11190″ woodmart_css_id=”60e1905786509″ title_primary=”شیائومی Mi 11″ title_secondary=”شیائومی Mi 11، تصویر کراپ شده” content_secondary=”کمی از تمرکز خارج شده است”]پرتره شب[/woodmart_timeline_item][/woodmart_timeline][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]در تست های فوکوس خودکار، ما ابتدا دوربین را با حرکت دادن یک صفحه نمایش بین لنز و هدف AF فوکوس می کنیم. سپس زمان بین فشار دادن دکمه شاتر و ضبط تصویر را پس از هر دو تأخیر کوتاه و طولانی بین تمرکز و فعال سازی اندازه گیری می کنیم.

آیفون ۱۲ اپل با کمترین تاخیر بین فشار دادن دکمه شاتر و ضبط، بهترین نتایج فوکوس خودکار را در نور کم (۵ لوکس) ارائه می دهد.

بهترین گوشی برای عکاسی در حالت شب

آیفون ۱۲ اپل در مقایسه با گوشی های دیگر، بهترین عملکرد را برای عکسهای کم نور و شب دارد.

ویدیو

البته تصویربرداری از تلفن های هوشمند فقط مربوط به تصاویر ثابت نیست. بسیاری از کاربران دوست دارند از فیلم برای ضبط یک واقعه، یک سفر یا یک حافظه دیگر در حال حرکت استفاده کنند. همه ویژگی های تصویر همانند عکس برای فیلم نیز مهم است. اما علاوه بر این، جنبه زمانی نیز وجود دارد که باید بررسی شود. به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض فقط هنگام فشار دادن دکمه شاتر نباید دقیق باشد. باید در کل ضبط و با تغییر منظره دقیق باقی بماند. همچنین، قرار گرفتن در معرض و تعادل رنگ سفید باید روان باشد و فوکوس خودکار باید سریع و هموار با تغییر فاصله سوژه تنظیم شود. تثبیت برای ثابت نگه داشتن اوضاع هنگام راه رفتن یا دویدن با دوربین مهم است.

سخت افزار دوربین برای فیلمبرداری

قرار گرفتن در معرض چند فریم HDR مبتنی بر نرم افزار مدتهاست که در تصاویر ثابت استفاده می شود، اما استفاده از این روش برای فیلم دشوار است زیرا این نوع نرم افزار به قدرت پردازش زیادی نیاز دارد که به سادگی در برخی از دستگاه ها موجود نیست. نوآوری های سخت افزاری در سنسورها و چیپ ست ها حتی برای تصویربرداری حتی بیشتر از تصویربرداری مهم هستند.

 • چند فریم (multi-frame: فناوری ای که برای بهبود کیفیت تصویر، چندین فریم تصویر را ادغام می کنند، به عنوان مثال جزئیات تصویر را افزایش می دهند، دامنه دینامیکی را گسترش می دهند یا سطح نویز را کاهش می دهند)

به عنوان مثال، qHDR (فناوری چهار حسگر HDR) و سنسورهای HDR متولد شده که می توانند دامنه دینامیکی کلیپ های ویدیویی را افزایش دهند، هم اکنون در بازار موجود است. با این وجود، دشوار است تشخیص دهید که آیا آنها قبلاً بر روی هر یک از دستگاه های این آزمون پیاده سازی شده اند یا خیر. علاوه بر این، تولید کنندگان به دنبال بهبود کیفیت فیلم از طریق قالب های جدید هستند. به عنوان مثال، آیفون ۱۲ از فرمت Dolby Vision HDR به عنوان فرمت ویدیوی پیش فرض خود استفاده می کند.

نتایج فیلمبرداری

آیفون با ثبت جزئیات خوب در هر دو قسمت برجسته و سایه صحنه، وسیع ترین دامنه پویایی را در این مقایسه ثبت می کند. همچنین قادر است در نور کم نسبت به رقبا در معرض نوردهی بهتری قرار گیرد. شیائومی Mi 11 همچنین با ضبط جزئیات بیشتر از رقبای خود و حفظ سطح نویز همزمان، گزینه خوبی برای فیلمبرداری است.

آیفون در مقایسه با سایر دستگاه ها، در نور کم نوردهی بیشتری نشان می دهد و این گزینه خوبی برای ضبط فیلم در شرایط کم نور است.

بهترین-دوربین-گوشی-با-قیمت-مناسب-همراه-ماکان

بهترین گوشی برای فیلمبرداری

آیفون ۱۲ اپل و شیائومی می ۱۱ بهترین گزینه برای کسانی است که کیفیت ویدیو برایشان اولویت است.

همانطور که در مقاله “بهترین گوشی برای عکاسی با قیمت مناسب” با همراه بودید، متوجه شدیم که آیفون ۱۲ می تواند گزینه خوبی برای شما باشد، زیرا در اکثر زمینه ها از رقبای خود پیشی گرفت.

منبع: سایت dxomark

 

مطالب مرتبط:

برای مشاهده و یا خرید گوشی آیفون ۱۲ و دیگر مدل های آن بر روی آیفون ۱۲ کلیک کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

logo-samandehi