Red-Logo

مقایسه ایرپاد پرو و هدفون بی سیم هواوی FreeBuds Pro

Comparison-of-FreeBuds-Pro-AirPods-Pro

هدفون های بی سیم از سری محصولات پرطرفداری است که تقریبا تمامی کمپانی ها (علی الخصوص در سال ۲۰۲۰) دستس به تولید آن زدند تا از این قافله عقب نمانند! اپل از لحاظ کیفیت پرچمدار این حیطه بود خصوصا با ارائه ایرپاد پرو به بازار، حجت را بر همگی تمام کرد!! تاز طرفی هواوی نیز که در این زمینه فعالیت داشت و همه محصولات آن را به دلیل مقاومت سخت افزاری آن می شناختند؛ این بار با معرفی هدفون هواوی FreeBuds Pro، در زمینه طراحی نیز عملکرد خوبی از خود نشان داد. به همین منظور ما مقاله ای در زمینه مقایسه این دو هدفون بی سیم که در حال حاضر بهترین در نوع خود هستند، آماده کرده ایم. با “مقایسه ایرپاد پرو و هدفون بی سیم هواوی FreeBuds Pro” همراه باشید.

مقایسه Huawei FreeBuds Pro و AirPods Pro: بهترین هدفون های بی سیم

در حالی که عملکرد نرم افزار گوشی های هوشمند هواوی در طول این سال ها رضایت بخش نبوده، غیر قابل انکار است که سخت افزار گوشی های هوشمند آن درجه یک بوده است! و حتی بهترین در صنعت. و طی چند سال گذشته، غول فناوری چینی تمرکز خود را بر روی بکارگیری همین قدرت سخت افزاری بر روی سایر محصولات خود، به عنوان بخشی از ابتکار شرکت “۱+۸+N” گذاشته است. یکی از این محصولات، هدفون های بی سیم این کمپانی است.

هواوی قبلاً مدل های مختلفی از هدفون را ارائه کرده بود که از نظر سخت افزاری قوی، ولی فاقد طراحی و ظاهری زیبا بودند. علاوه بر آن، ویژگی های هوشمندی همچون: حذف صدای محیط (Noise Cancellation) و شفافیت صدا (Transparency) بودند. تا به الان که با هدفون بی سیم Huawei FreeBuds Pro توانایی خود در تولید هدفون بی سیم را به رخ کشیدند.

هواوی مدتی قبل، در کنفرانس توسعه دهندگان این شرکت این محصول را که می توان گفت جزو بهترین های نوع خود هستند را معرفی کرد.

مطالب مرتبط:

اگر ترفندهای ایرپاد پرو را نمیدانید! مقاله ایرپاد پرو و ترفندهای آن را از دست ندهید.

مشخصات

ایرپاد پرو اپل هدفون هواوی FreeBuds Pro
ابعاد هر دسته: ۲۴ میلی متر در ۳۰.۹ در ۲۱.۸ میلی متر
وزن هر دسته: ۵.۴ گرم
ابعاد قاب شارژ: ۶۰.۶ میلی متر در ۴۵.۲ میلی متر در ۲۱.۷ میلی متر
وزن قاب شارژ: ۴۵.۶ گرم
ابعاد هر دسته: ۲۶ میلی متر در ۲۹.۶ میلی متر در ۲۱.۷ میلی متر
وزن هر دسته: ۶.۱ گرم
ابعاد قاب شارژ: ۷۰ میلی متر در ۵۱.۳ در ۲۱.۷ میلی متر
وزن کیف شارژ: ۶۰ گرم
وزن و ابعاد

Apple H1

Kirin K1

تراشه
۵ ساعت
مورد شامل شش هزینه اضافی است
شارژ سیمی رعد و برق
شارژ بی سیم Qi
۷ ساعت با ANC خاموش
۴.۵ ساعت با ANC روشن
مورد شامل پنج هزینه اضافی است
شارژ سیمی USB-C
شارژ بی سیم Qi
باتری و شارژ
بلوتوث ۵.۰ بلوتوث ۵.۲ قابلیت اتصال
IPX4
لغو فعال سر و صدا
حالت شفافیت
EQ تطبیقی
IPX5
لغو سر و صدای فعال “پویا هوشمند”
حالت شفافیت
پویا
ویژگی های دیگر

[/vc_column_text][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]

طراحی: ظاهری زیبا، متناسب و راحت

شاید برای تیم طراحی هواوی ناعادلانه باشد اما چون ایرپاد پرو زودتر از آخرین مدل هدفون بی سیم هواوی، Huawei FreeBuds Pro، به بازار عرضه شد، توصیف ویژگی های ظاهری این هدفون هواوی و عنوان کردن وجه تمایزهای آن با ایرپاد پرو کمی دشوار بنظر می آید. به نوعی یک کپی از ایرپاد پرو بشمار می رود.

مقایسه-ایرپاد-پرو-و-هدفون-بی-سیم-هواوی-FreeBuds-Pro-همراه-ماکان-9

مقایسه ایرپاد پرو و هدفون بی سیم هواوی FreeBuds Pro

قاب های شارژ، شکل مشابهی دارند و به همان شکل باز می شوند. قاب هواوی کمی سنگین تر و بلندتر است، اما هر دو قابل حمل هستند و می توانند بدون ایجاد برآمدگی ناخوشایند، در کیف و یا حتی جیب شلوار جا شوند.

دسته های FreeBuds Pro ضخیم تر هستند و حالت مربعی شکل دارند. این طراحی به هواوی فضای بیشتری برای قرار دادن سنسورها و درایورهایی می دهد، که همگی از اجزای پیشرفته و درجه یک استفاده شده اند.[/vc_column_text][woodmart_gallery images=”13238,13237,13236,13239,13240″ view=”carousel” spacing=”6″ slides_per_view=”5″ autoplay=”no” hide_pagination_control=”no” hide_prev_next_buttons=”no” wrap=”no” center_mode=”no” caption=”0″ lazy_loading=”no” scroll_carousel_init=”no”][vc_column_text woodmart_inline=”no” text_larger=”no”]

ظاهر کیس شارژ و رنگ آن، باعث تمایز این هدفون هواوی از ایرپاد پرو است.

هر دو گوشواره دارای سرهای سیلیکونی هستند که هدف آن ها ایجاد مهر و موم در مجرای گوش کاربر است که مانع ورود صدای محیط به گوش کاربر شود. ما هر دو FreeBuds Pro و AirPods Pro را برای گوش راحت و امن می دانیم. و همچنین طرفدار این موضوع که دسته های هدفون ها کوتاه باشد نیز هستیم. در مقایسه با ایرپاد معمولی یا هدفون های بیسیم قدیمی هواوی، جای گیری این دو مدل هدفون در گوش بسیار راحت تر است.

بدین صورت که اگر من هدفون ها را دو گوش خود قرار بدم و شما مستقیماً به من نگاه کنید، متوجه آنها نمی شوید. و اینکه مطمئناً نمی توانید در مورد سایر هدفون های بی سیم اخیر Xiaomi یا Vivo چنین چیزی بگویید.

در هیچ کدام از دو مدل، دسته های هدفون بلند نیستند.

مقایسه-ایرپاد-پرو-و-هدفون-بی-سیم-هواوی-FreeBuds-Pro-همراه-ماکان-7

مقایسه ایرپاد پرو و هدفون بی سیم هواوی FreeBuds Pro

کنترل ها

دسته های هر دو هدفون دارای کنترل های لمسی فعال شده با فشار هستند که ویژگی مناسب و خوبی است. این ویژگی جایگزین ضربه زدن شده است که در ایرپاد معمولی و بسیاری از مدل ها دیده می شود.

ایده دکمه لمسی بجای ضربه زدن بسیار بجا بود زیرا بسیاری از اوقات ضربه های وارده ناخواسته بوده است. بنابراین کنترل این هدفون ها بصورت صددرصدی بدست کاربر می باشد.

مقایسه-ایرپاد-پرو-و-هدفون-بی-سیم-هواوی-FreeBuds-Pro-همراه-ماکان-6
کنترل ها و تنظیمات در این هدفون ها نیز بسیار شبیه به هم هستند:

هر دو FreeBuds Pro و AirPods Pro موسیقی را با یک فشار روی هر دو دسته، پخش یا مکث می کنند. دوبار فشار دادن یک آهنگ را به جلو منتقل می کند، در حالی که فشار سه گانه مسیر را به عقب باز می گرداند. فشار دهید و نگه دارید تا از بین رفتن نویز یا حالت شفافیت عبور کنید.

با تمام این تفاسیر، هواوی توانسته یک پله از ایرپاد پرو فراتر رود.

با کشیدن دست بر روی دسته هدفون می توانید بلندی صدا را کنترل کنید و با این عمل بر جذابیت هدفون افزوده است. نبود این ویژگی بر روی ایرپاد پرو، کاملا مشهود هست و وجود آن لازم.

مقایسه-ایرپاد-پرو-و-هدفون-بی-سیم-هواوی-FreeBuds-Pro-همراه-ماکان-5

مقایسه ایرپاد پرو و هدفون بی سیم هواوی FreeBuds Pro

 

عملکرد: کیفیت صدا، حذف نویز، شفافیت

از نظر کیفیت صدا نیز، طبق بررسی هایی که انجام دادیم باید اعتراف کنیم که هدفون Huawei FreeBuds pro بهترین صدای ممکن را در بین هدفون های بی سیم، ارائه می دهد.

بنظر می رسد FreeBuds Pro دارای یکی از بهترین نرم افزارهاست.

بسیاری از هیپ هاپ دهه ۹۰ (Nas، Dr Dre) ، پاپ راک ۹۰ کالیفرنیا (Green Day ،Blink 182) و راک اند رول کلاسیک (بیتلز ، رولینگ استونز ، دیوید بووی) با این هدفون ها امتحان شدند که نتیجه آن شد که در کل، ایرپاد صدای بالانس تر و متعادل تری را پخش می کند و هدفون هواوی بیشتر بر سطح پایین صدا تاکید دارد.

از نظر ما، هدفون Huawei FreeBuds Pro، در بخش نویز کنسلینگ و شفافیت صدا، از ایرپاد پیشی گرفته است. تا قبل از آزمایش های انجام شده، ایرپاد پرو رتبه اول در این موضوع را دارا بود؛ هر دو هدفون توانایی حذف صدای محیط را دارند اما هدفون Huawei FreeBuds Pro توانایی تجزیه و تحلیل پویا محیط و تنظیم نوع حذف نویز را دارد که وجه تمایز آن با ایرپاد پرو به حساب می آید.

هواوی این را “ANC پویا هوشمند” می نامد که بسیار کارآمد است. این ویژگی می تواند صدای کم تهویه مطبوع و یا صدای بلند افراد در یک کافی شاپ را جداسازی و حذف کنند.

FreeBuds Pro در قسمت حذف نویز و شفافیت صدا، به راحتی برنده می شود.

الگوریتم های هوشمند هواوی به گونه ای کار می کنند که می توانند صدای انسان و محیط را از یکدیگر تشخیص دهد و صدای انسان را تقویت کنند. این برای حالت شفافیت مفید است. در بین بیش از ۱۲ هدفونی که تا به الآن امتحان کرده ایم، تنها FreeBuds Pro این قابلیت را دارد که هم امکان پخش موسیقی با کیفیت را فراهم می کند و هم می توان با آن مکالمه ای داشت که طرف مقابل صدای مارا با شفافیت و وضوح بشنود.

حالت شفافیت AirPods Pro معمولی است، اما نه تنها تمام صدای محیط را وارد می کند بلکه سطح سر و صدا را نیز تقویت می کند!! بنابراین در شهری بسیار پر سر و صدا مانند تهران، روشن بودن حالت شفافیت در مکان های شلوغ تقریباً به گوش آسیب می رساند و از طرفی هنگام مکالمه، طرف مقابل صدای مارا به سختی خواهد شنید!

عملکرد: تماس های تلفنی، قابلیت اتصال، تاخیر

اتصال با هر دو هدفون سریع و قوی است. آنها پس از اولین راه اندازی به طور خودکار با تلفن جفت می شوند و از آنجا به ندرت دچار افت صدا می شوند. از طرفی صادقانه بگویم، که هدفون های بی سیم در محیط های باز در اتصال، دچار مشکل می شوند، زیرا ساختمان ها یا دیوارهایی وجود ندارد که بتوانند سیگنال بی سیم را از بین ببرند.

برای آزمایش از یک گوشی Galaxy Z Fold 2 استفاده کردیم، گوشی را در گوشه ای قرار دادیم و حدود ۱۲ متر از آن دور شدیم، و هیچ مشکلی از نظر اتصال در دو هدفون مشاهده نکردیم.

برای تماس های تلفنی، هدفون Huawei FreeBuds Pro دارای ۳ میکروفن و ایرپاد دارای دو میکروفن است که ایده ای نداریم که آیا وجود آن یک میکروفن اضافه تاثیری داشته و یا نه! اما می توانیم با قطعیت بگوییم هدفون Huawei FreeBuds Pro در طی تماس تلفنی صدای بهتر و واضح تری برای طرف مقابل ما پخش می کند.

هر دو هدفون عملکرد بسیار خوبی در کاهش تاخیر دارند که توجه به آن تقریبا سخت است. در چطی چند مرحله از هر دو هدفون برای تماشای ده ها ساعت فیلم استفاده شد و به ندرت متوجه شدیم که صدایی با لب های فرد همگام سازی نشود.

ویژگی های دیگر

هنگام بارندگی با FreeBuds Pro یا AirPods Pro مشکلی نخواهید داشت، استرس نداشته باشید!! زیرا آن ها به ترتیب دارای امتیاز IPX5 و IPX4 هستند. رتبه بندی قوی تر به این معنی است که FreeBuds Pro می تواند در برابر آب مقاومت بیشتری نسبت به AirPods Pro داشته باشد. یعنی این گونه است که FreeBuds Pro شانس بیشتری برای بقا در برابر باران های شدید دارد؟ مشخص نیست!

نکته این است که هیچ یک از آن ها نمی توان هنگام شنا استفاده کرد، اما هنگام باران های شدید چرا!

مقایسه-ایرپاد-پرو-و-هدفون-بی-سیم-هواوی-FreeBuds-Pro-همراه-ماکان-4

هدفون های هواوی می توانند همزمان دو دستگاه را به هم متصل کنند، و مهم نیست چه دستگاهی است. می تواند لپ تاپ سونی و گوشی سامسونگ گلکسی باشد، و یا iPhone و iPad.

AirPods Pro، تنها در صورتی می تواند به دو دستگاه متصل شود که دستگاه iOS باشند. همچنین، ایرپاد پرو با مشکلات مربوط به حجم کم در برخی از دستگاه های سامسونگ مواجه است، و کاربر را ملزم به انتخاب گزینه های توسعه دهنده و “غیرفعال کردن حجم مطلق” برای رفع مشکل می کند.

عمر باتری

برای محصولی که تولید کمپانی هواوی است، داشتن استقامت زیاد و سخت افزار قوی، تعجب آور نیست! FreeBuds Pro از استقامت فوق العاده ای برخوردار است. درصورت شارژ، هواوی هفت ساعت زمان پخش صدا را درصورتی اعلام می کند که هدفون دارای شفافیت و حذف نویز فعال باشد و پنج ساعت با هر یک از این ویژگی ها روشن باشد. در آزمایش ما، این اعداد دقیق است. ایرپاد پرو نیز می تواند با یک بار شارژ حدود پنج ساعت کار کند.

هر دو هدفون را می توان به صورت بی سیم یا سیمی شارژ کرد:

FreeBuds Pro از USB-C استفاده می کند، در حالی که AirPods Pro از Lightning استفاده می کند.

مقایسه-ایرپاد-پرو-و-هدفون-بی-سیم-هواوی-FreeBuds-Pro-همراه-ماکان-8

مقایسه ایرپاد پرو و هدفون بی سیم هواوی FreeBuds Pro

نتیجه گیری

طی چند سال گذشته بسیاری از هدفون های بی سیم را آزمایش کرده ایم؛ به ویژه در سال ۲۰۲۰ که ظاهراً هر مارک تلفن یکی از آن ها را راه اندازی کرد؛ و می توانیم با اطمینان بگویم که FreeBuds Pro و AirPods Pro از نظر داشتن تمام ویژگی ها جزو بهترین هستند.

همچنین دو مورد از گران ترین هدفون ها هستند. قیمت FreeBuds Pro حدود ۲۳۵ دلار است، در حالی که ایرپاد پرو ۲۴۹ دلار قیمت دارد.

به این نکته اشاره کنم که می توانید هدفون های بی سیم بسیار قدرتمندی با قیمت زیر ۱۰۰ دلار پیدا کنید. TicPods ANC 90 دلاری تقریباً همه ویژگی های هدفون هوآوی و اپل را ارائه می دهد: حذف سر و صدا، حالت شفافیت؛ به جز این که آنها نیز به خوبی کار نمی کنند، و دسته های هدفون، بلند و ضخیم هستند.

اگر از لحاظ مالی مشکل ندارید، قطعا یکی از این دو گزینه را انتخاب کنید. که از بین این دو گزینه هواوی از قدرت باتری بالاتر و ویژگی های بیشتری، مانند شفافیت صدای بهتر و .. برخوردار است. و همچنین سازگاری بهتری با سیستم عامل ها دارد.

با این حال، اگر کاملاً در سیستم زیست محیطی اپل غرق شده اید، AirPods این قابلیت را دارد که Siri را از طریق صدا احضار کنید (نمی توانید با کمک هواوی هیچ دستیار دیجیتالی را فعال کنید)

منبع: سایت xda-developers[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]